Havalı Yatak Nedir

Havalı Yatak Nedir

Havalı Yatak Nedir: İnsan vücudunda yaraların oluşmaması yada oluşan yaraların iyileşmesinde kullanılan yataklara havalı yataklar denmektedir. Boru tipi ve baklava tipi olmak üzere 2 şekilde üretilmektedir.

Havalı Yatak Ne İşe Yarar; Havalı yataklar basınç dağıtma ve vücudu havalandırmaya yarayan sistemlere sahiptirler. Vücutta 2 neden ile yaralar oluşmaktadır. 1. neden vücudun sürekli aynı pozisyonda kalıp aynı yere basınç uygulamasından kaynaklanan yaralar. 2. neden ise vücudun atmosferdeki hava ile temasının kesilmesi ve havasız kalmasından kaynaklanan yaralar. Havalı yatakların dizaynı bu 2 faktörü ortadan kaldırmaya yönelik yapılandırılmıştır.

 

 

Havalı Yatak Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Havalı yatak, sürekli hareketsiz olarak yatmak zorunda olan felçli, yaşlı hastaların kullanması gereken yatak tipidir. Pek çok farklı türü bulunur. Bu yataklar hastaların vücutlarında aşırı basınçtan ve havasızlıktan dolayı oluşan yatak yaralarını önleme de var olan yatak yaraların iyileşmesinde etkilidir. Bu yüzden devamlı olarak hareketsiz yatan hastaların mutlaka kullanması gereken yatak çeşididir. Havalı yataklar özelliklerine, yüksekliğine, sağladığı faydalara göre çeşitlere ayrılmaktadır. Hastanın durumuna göre bu yataklardan en uygunu seçilerek satın alınmalıdır. Ancak bu yatakları izinsiz, yasal olmayan yollardan üreten ve pazarlayan kişi ve kişiler bulunmaktadır. Bunlara asla itibar etmemeli ve havalı yatak alacaksanız hastanızın iyiliği için mutlaka güvenilir medikallerden almalısınız.

 

Havalı Yatak Çeşitleri  

 Havalı yatak çeşidini seçerken hastaya maksimum fayda sağlayacak özelliklere sahip olan havalı yatakları tercih etmelisiniz. Havalı yatak çeşitleri özellikleri ve farkları ile aşağıdaki gibidir;

  • Boru tipi havalı yataklar: Bu tip havalı yataklar adını üstünde bulunan dikine uzanan boru tipi bölmelerden almıştır. Bu tip yataklar yüksekliğine göre çeşitlere ayılır. 7 cm yüksekliğinde olanlar olduğu gibi aynı zamanda 8 cm, 9 cm, 10 cm, 11 cm, 12 cm, 13 cm, 14 cm yüksekliğinde olan boru tipi havalı yataklar da bulunmaktadır. Bu tip havalı yatakların basıncı azaltma ve hava üfleme özelliği bulunmaktadır.
  • Baklava tipi havalı yataklar: Bu tip havalı yataklar adını üstünde bulunan ve baklava tipine benzeyen özelliğinden almıştır. Hava üfleme özelliği bulunmayan bu tip yatakların yüksekliği ise 5 santimdir. Boru tipi havalı yataklara göre hastaya daha az fayda sağlar ve daha ucuzdur.
  • A+B+C tipi havalı yataklar: Basınç azaltma ve hava üfleme özelliği bulunur, yatak yaralarının iyileşmesinde etkilidir.
Havalı Yataklar Nelerdir

Havalı Yatak Nedir

Havalı Yatak Fiyatları

Boru tipi havalı yatakların özellikleri daha fazla olduğu için baklava tipi havalı yataklara göre daha yüksek fiyatlıdır. Ancak eğer hastanıza maksimum bir fayda sağlamasını istiyorsanız mutlaka hem basınç azaltan hem de hava üfleme özelliği olan havalı yatakları tercih etmelisiniz. Havalı yatakların yüksekliğine, hava üfleyip üflememesine, kalitesine göre fiyatları farklılık göstermektedir.

 

 

 

18 Ocak 2018
1.061 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

WhatsApp Destek Hattı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
WhatsApp chat