Havalı Yatak Ne İşe Yarar

Havalı Yatak Ne İşe Yarar

Havalı Yatak Ne İşe Yarar; Hastaların uzun süreli aynı pozisyonda yatmaları sonucu önce kızarma sonra morarma ve son aşamada da yarı oluşumu meydana gelmektedir. Kısaca bu yaraların oluşmamasına için kullanılan yataklara havalı yatak demektedir. Havalı yatak ne işe yarar sorusunun cevabı yara oluşumu engeller. Yatak yarası olmadan havalı yatak almayı ihmal etmeyin.

 

 

Havalı Yatak Kimler Kullanır;

  1. Uzun süre yatan hastalar
  2. Vücudunda yatmadan kaynaklı yaralar oluşan hastalar
  3. Sıcak ortamlarda uzun süre aynı pozisyonda kalan hastalar ( yatarak yada oturarak)

Havalı Yatak Neden Lazım; Vücudun yara olması engeller, altta kalan kısmın havalanması, basınç dağıtması ve masaj yapmasını sağlar. Havalı yatak kullanmayan hastaların “uzun süre aynı pozisyonda yatanlar” %85 yatak yarası oluşacaktır, yara oluşumu ise (bası yarası) vücudun oksijen ile teması kesilmesi ve belirli bir bölgenin basınç dağılmadan sürekli o bölgenin basınç görmesi nedeni ile yaralar açılacaktır.

 

Havalı Yatak Ne İşe Yarar

Havalı Yatak Ne İşe Yarar

Yatak Yarası Oluşumu

Yatak Yarası Oluşumu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yatak Yarasına Karşı Alınacak Önlem

Uzun süre hareketsiz olarak yatan hastaların vücudunda özellikle de sırt ve kalça kısımlarında basınçtan dolayı yaralar meydana gelmektedir. Çok fazla basınca maruz kalan vücut dokularında tahribat meydana gelerek önce kızarıklık, ardından morarma daha sonra ise yaralar oluşmaktadır. Bu yaralara yatak yarası adı verilmektedir. Hasta için oldukça acılı, sancılı ve zor olan bu durum hasta bakan yakınlar içinde oldukça güç bir durumdur. Yaraların oluşum nedenleri oldukça fazladır. Öncelikle doku üzerine sürekli olarak baskı, basınç olması ve vücudun aynı yönde hareketsiz olarak yatmasından dolayı havasız kalması gibi nedenlerden dolayı yatak yaraları oluşmaktadır. Aynı zamanda yaşlı hastalarda genç hastalara göre yatak yaraları daha kısa sürede oluşur. Yatak yaralarının oluşum nedenlerinden bir diğeri ise nemdir. Altını ıslatan hastalar veya çok fazla terleyen hastalarda daha çabuk yara oluşmaktadır.

 

Yatak Yarasına İyi Gelen Havalı Yatak Çeşitleri

 Yatak yarası sorununa karşı havalı yatak kullanmak oldukça iyi gelmektedir. Bu sayede dokulara olan basınç azalmakta, havasız kalması önlenmektedir. Böylelikle yara oluşumu azalmakta ve var olan yaralarda daha kolay iyileşmektedir. Yatak yarasına iyi gelen havalı yatak çeşitleri mevcuttur. Bu yatak çeşitlerinden bazıları ise şu şekildedir;

  1. Baklava tipi havalı yatak: Bu tip yataklar adını üst kısmında bulunan baklava dilimi görüntüsünden almaktadır. Hava üfleme özelliği bulunmayan bu tip yataklar 5 cm eninde olduğu için hastaya minimum fayda sağlamaktadır.
  2. Boru tipi havalı yataklar: Bu tip yataklar baklava tipi yataklara göre daha kullanışlıdır ve hastaya daha çok fayda sağlar. 7 cm eninde olan boru tipi havalı yataklar olduğu gibi aynı zamanda 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 cm eninde olan yataklarda mevcuttur. Yatakların eni arttıkça etkisi de artmaktadır.
  3. Pozisyon veren havalı yataklar: Bu tip yataklarda hava üfleme ve basınç dağılımı özelliği olduğu için yatak yarası oluşumu engellemekte ve var olan yaraların daha kısa sürede yok olmasını sağlamaktadır.

 

Yatak Yarasına İyi Gelen Havalı Yatak Fiyatları

Yatak yaralarını azaltan ve yara oluşumu engelleyen havalı yatakların fiyatları enine, özelliklerine ve markasına göre değişmektedir.

10 Ocak 2018
1.596 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

WhatsApp Destek Hattı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
WhatsApp chat