Havalı Yatak Nasıl Kullanılır

Havalı Yatak Nasıl Kullanılır

Havalı Yatak Nasıl Kullanılır; Tavsiye edilen kullanım şekli hasta karyolası üstünde kullanılması, eğer bir hasta yatağınız yok ise ve alma gücünüzde yok ise baza yada hastanızın yattığı platformun dada kullanabilirsiniz. Eğer kullandığınız havalı yatak boru tipi ise boruların üst kısmı hastanın alt kısmına gelecek şekilde ayarlanmaladır. Bazı boru tipi havalı yataklarda ventilasyon özelliği bulunmaktadır (hava delikleri) ventilasyon özelliği üst seviyede randıman ve fayda sağlaması için yatağın üstüne pamuk oranı yüksek çarşaf serilmeli ve kesinlikle kalın bir örtü (battaniye, yorgan) örtülmemelidir, aynı zamanda havalı yatağın kendi alezi serilebilinir ama ayrıca alez serilmemelidir, dışardan alınan alezler hava geçirmez olduğu için havalı yatağın ventilasyon özelliğinin hastaya hava vermesi engeller.

 

Havalı Yatak Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Havalı yatak; sürekli yatan hastaların vücudunda özellikle de sırt ve kalça kısmında yara oluşumunu engellemek veya oluşan yaraların daha kısa sürede tedavi olması için üretilen yatak tipidir. Sürekli yatakta yatan hastalarda önce vücutta kızarmalar meydana gelmektedir. Ardından kısa bir süre sonra kızarıklıklar yerini morarmalara bırakmaktadır. Kısa süre sonra ise morarmalar yaralara dönüşmektedir. Bunun için sürekli yatan hastalarda yara çıkmaması, yara oluşmaması veya yaraların kısa sürede tedavi olması için havalı yatak kullanmak şarttır.  Hastanın durumuna göre pek çok farklı çeşidi ve türü bulunur.

 

Havalı yatak çeşitleri

Havalı yatak çeşitleri ve türleri aşağıdaki gibidir. Bu türleri ve özellikleri inceleyerek en uygun olanı seçerek satın alabilirsiniz.

  • Boru tipi havalı yataklar: Boru tipi havalı yatakların üzerinde boru gibi enine bölmeler bulunmaktadır. Hastanın ağırlığını, basıncını bütün bölgeye dağıtan bir yapısı bulunmaktadır. En önemli özelliği ise hava üflemesidir. Özellikle de kalça ve sırt bölgesine belirli bir düzeyde hava üfler. Bu sayede hastanın vücudunun hava alması sağlanmış olur. Yara oluşumu engellenir veya var olan yaralar daha kısa sürede ilerlemeden iyileşme sürecine başlar. Boru tipi yatakların hava üflemeyen özellikte olanları da vardır. 7 cm eninde olan boru tipi hava yataklar olduğu gibi 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 cm eninde olan boru tipi havalı yataklar da bulunmaktadır. Eni yükseldikçe faydası da artmaktadır.
  • Baklava tipi havalı yataklar: 5 cm yüksekliğinde olan havalı yatakların aynı zamanda hava üfleme özelliği de bulunmamaktadır. Bu yüzden boru tipi yataklara göre hem daha az fayda sağlamakta hem de daha ucuza mal olmaktadır.
  • Pozisyon veren havalı yataklar: Havalı yataklar içinde basıncı en çok dağıtan modeli pozisyon veren yataklardır. Aynı zamanda hastaya az da olsa hareket sağladığı için tercih edilebilir.
  • A+B+C tipi havalı yataklar: Basınç dağılımını sağlayan bu tip yataklarda aynı zamanda hava üfleme özelliği bulunduğu için bası yarası oluşumunu önlemektedir.
Havalı Yatak Kullanımı

Havalı Yatak Nasıl Kullanılır

Havalı yatak fiyatları

Havalı yatak fiyatları yatağın özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Yüksekliğine, hava üfleme özelliğinin bulunup bulunmamasına ve türüne göre fiyatlarda değişkenlik olmaktadır.

 

15 Ocak 2018
1.647 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

WhatsApp Destek Hattı
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
WhatsApp chat